baner
úvodní stránka
ovocné dřeviny
okrasné dřeviny
návrhy zahradosazování zahrad
sadba jahodníkusezónní ovoce
e-mail

ceník řezu

stáří stromku cena
1 - 3 roky 10 kč
4 - 6 let 25 Kč
7 - 10 let 50 Kč
10 - 15 let 100 Kč
15 a více individuálně
kácení stromů dle velikosti stromu
likvidace ořezaných větví cena dle množství a velikosti větví   Řez ovocných dřevin

 Druhy řezu ovocných stromů:
   - řez při výsadbě
   - řez výchovný
   - řez udržovací
   -  řez zmlazovací

Řez při výsadbě - provádí se při výsadbě ovocného stromku a tímto řezem se zmenší velikost koruny na velikost kořenové soustavy.

Výchovný řez - je nezbytnou součástí péče o stromek, abychom jej přinutili co nejdříve plodit. Tímto řezem tvarujeme korunu do požadovaného pěstitelského tvaru. Řez musí být přiměřený, abychom svým zásahem neoddálili  plodnost, ale také dostatečně razantní, aby strom rostl tam, kde chceme my. Nedostatečným řezem často způsobíme zakrnění růstu a snížení plodnosti.

Udržovací řez - provádíme u již plodícího stromu. Snažíme se o udržení správného poměru mezi růstem a plodností. V této životní fázi stromu sklízíme největší množství ovoce. Správným udržovacím řezem také snižujeme výkyvy v plodnosti (alternaci). Pokud je řez proveden správně, strom je schopen udržet vysokou plodnost kvalitních plodů po dobu 10 - 15 let.

Zmlazovací řez - v poslední době se již často neprovádí. Jedná se o hluboké zmlazení stromů, který začne bujně obrůstat mladými větvemi. Z těch pak zapěstujeme v následných dvou letech novou plodící korunu. Provádí se hlavně u extenzivních výsadeb, které tvoří velké koruny. V menších zahradách je obvykle výhodnější s obnovou koruny vyměnit také odrůdovou skladbu a v tom případě vyměníme starý strom za mladý stromek, který do pěti let přinese kvalitnější plody a téměř stejnou úrodu s mnohem menšími nároky na ochranu proti chorobám.

Provádíme všechny druhy řezu včetně kácení starých stromů. Po dohodě je možný odvoz a likvidace pokácených dřevin a ořezaných větví z pozemku.baner dole